Sezonowe wahania są charakterystycznym elementem dynamiki polskiego rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w cyklicznym wzroście poziomu bezrobocia rejestrowanego w miesiącach rozpoczynających i kończących rok kalendarzowy. Na koniec lutego 2025 roku w województwie dolnośląskim odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 846 osób w stosunku do stanu zarejestrowanego na dzień 31 stycznia 2025 roku, co wskazuje na utrzymującą się tendencję wzrostową w tym okresie.

W okresie sprawozdawczym największą liczbę osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy odnotowano w mieście Wrocław – 7,1 tysiąca. osób, co oznacza wzrost o 0,6 tysiąca osób w porównaniu do lutego 2024 r. oraz o 0,2 tysiąca osób względem stycznia 2025 roku. Mimo relatywnie wysokiej liczby osób pozostających bez zatrudnienia, zarówno Wrocław (1,8%), jak i powiat wrocławski (1,6%) charakteryzują się najniższą stopą bezrobocia w województwie dolnośląskim, co świadczy o dużym potencjale rynku pracy oraz wysokiej aktywności zawodowej mieszkańców.
Z kolei powiat górowski, który na dzień 28 lutego 2025 roku osiągnął najwyższą stopę bezrobocia w regionie (14,8%), odnotował jedynie 1,4 tysiąca osób bezrobotnych. Jest to wynik istotnie niższy w ujęciu bezwzględnym niż w dużych ośrodkach miejskich, jednak w kontekście lokalnej struktury ludności wskazuje na ograniczone możliwości zatrudnienia i niski poziom aktywności zawodowej.
We wskazanym poniżej okresie sprawozdawczym populacja osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy wyniosła 46 463 osoby, co odpowiada 77,4% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost liczby tej grupy o 832 osoby, przy jednoczesnym spadku jej udziału w całkowitej liczbie bezrobotnych o 1,3 punktu procentowego. Tendencja ta może wskazywać na relatywnie większy przyrost bezrobotnych spoza tej kategorii, co może wynikać z czynników strukturalnych lub koniunkturalnych wpływających na rynek pracy.

Zobacz również:
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim- styczeń 2025 r.
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim- grudzień 2024 r.
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – listopad 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – październik 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – wrzesień 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – sierpień 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – lipiec 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – czerwiec 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – maj 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – styczeń 2024
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – grudzień 2023
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – listopad 2023
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – październik 2023
- Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim – wrzesień 2023
Szczegółowe opracowanie znajduje się pod poniższym linkiem:
https://wupdolnoslaski.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy